| GlobalSoftGames | Airsoftguns | Airsoft.cz | Khnet | BaRa blog | Airsoft-zbrane.net |
  Informace
IP adresa:54.196.2.131
Datum:19. 11. 2017
Čas:09:41
Svátek má:Alžběta

  Hlavní menu
Hlavní stránka
Seznam rubrik
Download
Ankety
TOP 15
Personalizace
Rozšírené vyhledávání

Dewtex tlachárna
Články a recenze
Airsoftové akce
Členové
O nás
Fotogalerie
OdkazyHotel

  Login informace
Neznámý čtenář

  Login!
Uživatelské jméno:
Heslo:


Registrace nového čtenáře!

  BannersBaRa Blog

KHNet.info webkamera


  Copyright
Airsoft team Dewtex Kutná Hora
dewtex@dewtex.net
Copyright BaRacuda & Klainn & Dalicros 2004

MilSim && Realita
Vydáno dne 08. 08. 2008 (3052 přečtení)

Jak jistě mnozí z vás zaregistrovali, proběhla na našem webu anketa o tom, kdo je v jádru jaký "airsofťák". Jestli se dotyčný považuje za víkendového střelce co ráno vstane, sebere zbraň a jede si na pár hodin zastřílet. Nebo je-li respondent kopie příslušníka 601 skupiny speciálních sil a dokáže fungovat v terénu, za jakéhokoliv počasí a s minimem spánku a jídla. Nešlo o nějaký ucelený průzkum, jen jsem chtěl zjistit, zda-li se projeví trend, který je možno pozorovat už delší dobu na naší AS scéně ...

O co tedy jde? Když zabrouzdáte po českém internetu a pohledáte stránky, zjistíte, že nové týmy se rojí jako houby po dešti. Pravda, často se jedná o týmy "náctileté", na čemž není nic špatného (pokud tedy odhlédneme od faktu, že držení střelné zbraně kategorie D je povoleno fyzickým osobám od 18 let a způsobilé k právním úkonům, odst. 1, §15, zákon o zbraních a střelivu). Co je mnohem zajímávější, je fakt, že mnoho týmů o sobě prohlašuje, že hrají jen "MilSim", či že jsou "Hardcore military". Osobně si myslím, že jde spíše o módu, podobně jako je dnes v kurzu EMO. Obdobně jako přibývá týmu s nálepkou MilSim, přibývá i akcí se stejným označením(často doplněno o přívlastek "velkolepá"). Často se však jedná jen o obyčejné přestřelky podpořené scénářem, který málokdo dodržuje.

Dost ale tlachání, pojďme se podívat jaké výsledky anketa přinesla. Nejprve by stálo za to, uvést přesné znění anketní otázky a možné odpovědi. Otázka zněla :

Považuješ se za "military" hráče a vydržíš na akci třeba i celý víkend(od pátku do neděle)?

Respondent si mohl vybrat z následujících odpovědí :
A) Vždy a za jakýchkoliv podmínek!
B) Jen pokud je dobré počasí.
C) Pokud je hra dobrá, tak i za špatného počasí.
D) Celý víkend je na mne moc, druhou noc už nehraji, nebo jedu domů.
E) Jsem jedinně pro jednodenní přestřelky.
F) Military? Co to je?
G) Za "military" se nepovažuji, ale na akci v klidu vydržím.

Odpovědi byli poskládány tak, aby si každký našel svou škatulku, či aby si mohl vybrat škatulku jemu nejbližší. Já osobně jsem se zaškatulkoval do poslední skupiny. Výsledky byly celkem očekávané. Ačkoliv možná trochu zkreslené (nevím jaké je složení hráčů navštěvujících náš web). Výsledky si můžete prohlédnout na následujícím grafu.

Graf

Jak lze vidět s přehledem největší skupina je "military" hráčů. Ostatní skupiny jsou více čí méně rovnoměrné. To je jistě dobrá zpráva pro nás kteří si chceme užívat kvalitní akce, nicméně podle mých zkušeností(doufám, že se mýlím a jen nemám štěstí) je realita poněkud jiná a je to škoda.

Chtěl bych zmínít pár akcí, na kterých se projevil poněkud neblahý nešvar, kdy i po varovaní organizátorů, že se jedná o akci pro "vytrvalé", dorazilo na akci mnoho lídí, kteří to buď zabalili, nebo jinak ovlivnily kvalitu akce.

První akcí, která stojí za zmínku je Operace Tetřev 2, pořádána tehdy týmem Alfa (dnes 1/8 USMC) na podzim roku 2007. Organizačně bezva akce, včetně dobrého scénáře a úkolů. V prostoru operovali tři herní strany, které plnily přidělené úkoly. Herní strany byli Němci(směsice týmů), Výsadkáři(Alfa,2/8 USMC a 101 výsadková divize) a norští odbojáři(Dewtex + 1.ppp). Jako norové sme měli speciální pravidla určena pro infiltraci. Neměli jsme rozlišovací pásku. Pokud u nás nebyla viděna zbraň, nemohli jsme být zastřeleni(simulace civilního obyvatelstva). Mohli jsme se "přestrojit" za němce, tím že si vezmeme jejich(červenou) rozlišovací pásku. Pokud bychom byli s červenou páskou odhaleni, mohli jsme být ihned zastřeleni. Na tyto pravidla bylo v propozicích zláště upozorněno, přesto však většina němců o nich nevěděla. Spolu s Arrowem jsme si zhotovili německé doklady na jména Edmund Kochler a Theodor Koch, Arrow vzal nůž do trenek(bohužel ho pak ztratil :-( ) a já si vzal do kapsy sádrový granát a šli jsme bez pásky a beze zbraně infiltrovat základnu. Aby byl dojem úplný, mluvili jsme spolu německy(bohužel nám nikdo z němců nerozuměl :-) ). Ihned při příchodu na základnu jsme byli zadrženi, prohledáni (granát nenašli) a následně spoutáni a drženi jako vězni(proti pravidlům). Několikrát nám bylo vyhrožováno, že nás odstřelí z metru s M140 apod. Naštěstí se mi podařilo utéci a zničit granátem hlavní budovu :-). Když jsme navečer jako průzkumná jednotka vpadli na základnu(16 hodin před oficiálním koncem akce), našli jsme jen lidi co balí a jedou domu(až na pár výjímek, jednou z nich byl tým Aurora, určitě i někdo další, bohužel neznám název). Jedním hráčem jsme byli slovně napadeni, co si to dovolujem a že mi vystřelí dávku M150 do obličeje. Celá akce tak skončila o několik hodin dříve, i tak to stále považuji za výbornou akci.

Další takto "postiženou" akcí byl Little wing pořádaný klukama ze 101. Akce měla super myšlenku dobrý scénář, tři herní strany(Amerika, Vietcong, Kambodža). Tentokrát jsme spolu s 1/8 USMC ztvárnili kambodžany (kurvy prodejné), jejichž úkolem bylo operovat v prostoru a nechat se najímat za peníze. Bohužel celá akce značně utrpěla nedostatečnou morálkou v řadách VC. Chudák velitel strany Aleon(tým hamas) z toho měl hlavu jak balón. Odmlouvání a střílení do stromů na hlídce bylo na dením pořádku. Dokonce jsem zaslechl větu "Půjdem si zastřílet proti sobě, než dorazí američané.". To tvrzení může znít jako děsná pitomina, nicméně, já bych spíš řekl, že jde o hráče z páté skupiny naší ankety, který si rád užívá střílení a na nějaké moc velké scénáře není. A tak i tato akce v podstatě skončila o den dříve, než měla. Hrálo se sice dál, ale už to "nebylo ono". I tak jsem si tuto akci a obzvláště spolupráci s 1/8 USCM parádně užil ;-).

Bohužel tímto nešvarem akce značně utrpěli, i když bylo předem inzerováno, že to je jen pro hráče co skutečne vydrží, pokud si někdo není jistý, ať se nehlásí. I tak se přihlásila spousta lidí, zřejmě proto, že oni jsou military a tak tam jet musí. Skutečný stav věcí poněkud opomenuli.

Ovšem i další akce se nevyhnuli problemům s "military". Zajímavé, jak je to slovo dnes v airsoftu skloňované. Prní z nich je akce Pfadfinder z kampaně Machtergreifer. I zde se objevilo několik situací, které by se objevit neměli. Především jde o věty typu "Tohle je nuda. Jdem si někam zastřílet." od lidí bránících základnu. I přesto, že bylo velitelem (Marwin, tým Silent Assasins) řečeno, že se roty v úkolech budou střídat a pokud někomu něco vadí, ať to řekne veliteli. Nic takového se bohužel nestalo, řesilo se to až v teple domova přes web. I tak se ale jednalo o jednu z nejlepšídch akcí letos. Hodně tomu zřejmě přispěl i fakt, že organizátoři (4. Zug 2./Pionierbataillon 144) zvolili dobu trvání jen jednu noc a den a tím se ušetřilo mnoho zbytečných předčasných odjezdů.

Poslední akci o které se chci dnes trošku rozepsat je výborná Akce Abchazia pořádána kluky z Wolfpacku. Tato akce se silnou mezinárodní účastí přinesla do airsoftu jednu zásadní novinku, civilní obyvatelstvo. Skutečné civilisty s civilním oblečením, téměř beze zbraní. Atmosféra nočních patrol, či demonstrací před kordonem vojáků dosahovala až magických rozměrů. I zahraniční týmy si ji značně pochvalovali. Hrálo se skutečně až do neděle. To lze nejspíše přičíst velmi drsnému sítu, které pořadatelé při registraci nastavili. Ani tak se ovšem nepředešlo úplně "military" problémům. Objevilo se několik případů nepředepsané výstroje či nedržení se scénáře, o tom už ale bylo napsáno tolik, že už to nemá cenu rozebírat, vše se snad osvětlilo. Co mne ovšem doopravdy zarazilo, byl názor, že se nejednalo o military/milsim akci. Já tedy nevím, ale simulace reálného konfliktu včetně civilního obyvatelstva a bojové techniky mi přijde jako přesné ztvarnění, vám ne?

I když se tyto nešvary projevují, na jiných akcích údajně mnohem více(nevím, nemohu soudit), i tak si myslím, že situace není kritická. Je dost kvalitních akcí doufám, že i hráčů. Např. vůbec nevím jaká je situace např. na českém airsoftovém portále (mám tam už nějaký ten pátek ban :-) ). Osobně už se těším na další akci od Wolfpacku (Joker se při vyslovení slova "Kosovo" tvářil jak bazilišek :-) ).

Závěrem bych chtěl ještě poděkovat pořadatelům výše zmíněných akcí, byli vážně super!
Operace Tetřev 2 - Lukáš (Alfa)
Little wing - 101 výsadková divize
Pfadfinder - Radar (4. Zug 2./Pionierbataillon 144)
Abchazia - Joker(Wolfpack)

P.S. Názorům se nebráním, nicméně nebudu reagovat na komentáře, které mají za cíl jen vyvolat flamewar.
[Akt. známka: 3,00] 1 2 3 4 5

Autor: Dalicros | Komentáře: 82020 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

  Novinky

23.03.2010: Dewtex season 2009 video
Slideshow shrnující sezónu 2009.

03.05.2009: Galerie BW
Přidána fotogalerie z výborné akce Borderwar, pořádané Wolfpackem

07.12.2008: New Header


Tento web byl vytvo�en pomoc� redak�n�ho syst�mu phpRS
Layout: BaRy - verze 1.1.0